Moot Court

Awards and Honors 2008-2009  

Kaufman National Securities Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

David Alberts
Natalie Dallavalle

First Place; Second Best Respondent Brief

CSOL National Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Ryan Hart   
James Hlavenka
Adam Khalil
Brianna Kostecka

First Place (Hart &Hlavenka); Best Final Round Oralist (Hart); Semifinalist (Khalil & Kostecka) 

National Appellate Advocacy Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Kristoffer Burfitt
Cristina DeFazio
Jonathan Meinen
Ashley Ochs

National Semifinalist (Burfitt & Ochs); Regional Finalist (Burfitt & Ochs); Regional Best Brief (Burfitt & Ochs); Best Oralist - 7th Place - National (Burfitt); Best Oralist - 2nd Place - Regional (Meinen); Best Oralist - 7th Place - Regional (DeFazio)

National Juvenile Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Robert Gonnello
Erica Shapiro

Finalist; Second Best Brief

National Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

David Alberts
Natalie Dallavalle

Regional Semifinalist

Dean Jerome Prince Memorial Evidence Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Jason McLean
Edward Roslak

Semifinalist; Third Place Brief

Child Welfare and Adoption Law National Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Jennifer Butch
Michael R. Hogg
Evan Rosenberg
Anurima Ray 

Semifinalist (Hogg & Ray); Third Best Preliminary Round Oralist (Hogg); Fourth Best Preliminary Round Oralist (Rosenberg); Ninth Best Preliminary Round Oralist (Butch); Tenth Best Preliminary Round Oralist (Ray); Octofinalist (Butch & Rosenberg)

Saul Lefkowitz Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Philip Furia
Jason Judovin
Brett Van Bethysen

Third Place - Eastern Regional

National Health Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Alex Cannon
Jonathan Meinen

Quarterfinalist

Domenick Gabrielli National Family Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Matthew Adams
Rachel Mills
Michael Patterson

Quarterfinalist

Wagner Labor and Employment Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Alex Cannon
Michelle Ghali

Octofinalist

Wechsler National First Amendment Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Kristoffer Burfitt
Robert Gonnello

Octofinalist

National Entertainment Law Moot Court Competition

TEAM MEMBERS

AWARDS

Nicholas Cherami
Jonathan Richmond

Best Brief